Браслети можуть прикрашати і ноги, але цю статтю присвятимо саме тому різновиду прикрас, що носять на руках. І навіть в цьому випадку тема занадто широка, адже такі вироби з'явилися ще в епоху палеоліту, що тривав сотні тисяч років, а завершився приблизно 10-12 тисяч років тому. Тоді використовувалися браслети з бивнів мамонтів. Інший проміжок кам'яного віку, неоліт, що закінчився між 5 і 3 тисячоліттям до н. е., характеризується кам'яними браслетами. Бронзовий вік, що завершився до початку 1 тисячоліття до н. е., теж відповідає своїй назві, тому що тоді, як і сьогодні, все частіше носили металеві прикраси.
Ще трохи історії
В давні часи особливою витонченістю відрізнялися грецькі і римські браслети, на яких іноді навіть були присутні маленькі скульптури. В Київській Русі такі вироби називали обручами, вони відрізнялися простотою. При цьому знатні жінки носили золоті і срібні; небагаті городянки – скляні; селянки – мідні. В той час і пізніше багато мешканок Західної Європи аж до Ренесансу забули про браслети, оскільки зазвичай їх одяг мав довгі рукава.
Однак чоловіки-воїни користувалися наручними браслетами для захисту рук, зокрема від удару тятиви при стрільбі з луку. І протягом всієї історії вони як прикрашають, так і грають практичну роль. Так і сьогодні, досить згадати наручні годинники. Однак уже багато років браслети розглядаються головним чином в якості естетичного елементу. Вони, як і інші прикраси, можуть мати символічне значення.
Все залежить від світогляду і фантазії
Сьогодні браслети вже не свідчать про походження людини. Однак вони, як і інші складові наряду, можуть підкреслювати матеріальний добробут людини. При цьому вражаючі блиском і сяйвом браслети сьогодні може дозволити собі майже кожна людина, незалежно від власного фінансового стану. Так, часто дуже складно відрізнити прикраси з фіанітами від прикрас з діамантами, а срібні позолочені від повністю золотих. І якщо про що і свідчить цей ювелірний виріб, поряд з іншими, так в першу чергу про смак, про вміння створювати гармонійні образи.
Але все ж часто браслет представляє собою більше, ніж аксесуар. Він може бути нагадуванням про кохану людину, якщо виступає в якості подарунка, може підкреслювати приналежність до будь-якої субкультури, і тут можна згадати про браслети хіпі. Втім, все швидко розмивається, і тепер бісерні та браслети на нитці стали невід'ємною частиною цілком повсякденного і загального стилю бохо-шик. Однак зберігаються прикраси для зап'ясть, що наділяються сакральним змістом. Напевно, найвідоміша з таких – червоно-білабалканська мартениця, що виготовляється з вовни. Тисячі людей надягають її на 1 березня, щоб привітати весну і залучити щастя. Але далеко не тільки на цьому півострові носять браслети-обереги, адже вони мають безліч варіантів виконання. А почалося все, може, з єгипетських із зображенням скарабея, який уособлює собою відродження.
Поширені браслети, які використовуються в альтернативній медицині, в тому числі магнітні й іонізовані, але перш ніж носити їх, краще проконсультуватися з лікарем. Також часто зустрічаються браслети дружби, зазвичай саморобні, які одна людина зав'язує на руку іншій в якості подяки. Однак, безумовно, будь-який подарований з теплими почуттями браслет може свідчити про дружбу. Сьогодні смисл в ці прикраси, як і в інші, вкладає насамперед не суспільство, а сама людина, що їх носить. При цьому смисли у різних людей можуть перетинатися. Так, багато людей доповнюють браслети спеціальними бусинами шармами не тільки для естетики: кимось шарми-підвіски трактуються як символ відродження, підкови як удача, якоря як вірність, а бджоли як виконання бажань, серця, звичайно, як символ кохання. І це лише мала частина того, що можуть означати браслети на руці – все залежить від поглядів власника.