Сучасний ювелірний ринок пропонує понад п'ять десятків різновидів плетіння ланцюжків. І це число збільшується, оскільки майстри не перестають вигадувати все нові й нові варіанти. Однак всі ланцюжки створюються на основі трьох ключових видів плетіння: якірного, панцирного і «Бісмарка». Окремо також можна виділити плетіння «Снейк», воно ж «Змійка» і «Шнурок», що складається з розташованих паралельно круглих ланок, які щільно притиснуті одна до одної. Це досить міцне плетіння, але тільки якщо бути з ним дуже акуратним – перегин призводить до пошкодження.
Якірне плетіння ланцюжків
Це, мабуть, найпростіший мінімалістичний варіант. Про його структуру повідомляє назва: ланцюжок складається з однакових ланок, овальних, прямокутних або круглих, розташованих перпендикулярно одна до одної, аналогічно звичайному якірному ланцюжку. Серед трьох основних типів цей можна назвати найменш міцним, хоча в даному питанні все відносно, оскільки міцність залежить, в тому числі, від товщини ланок. Крім одинарного існує подвійне якірне плетіння, тобто мова про попарно з'єднані ланки або два спаяні ряди, що збільшує показник міцності.
На основі якірного плетіння створюються різноманітні фантазійні браслети і шийні ланцюжки, що мають більш складну конструкцію, пов'язану виключно з декоративною складовою. Серед найбільш відомих варіантів «Гавайка», «Аврора» і «Гарібальді». В окремий різновид також нерідко виносять якірні ланцюжки, що складаються з круглих ланок, називаючи їх «Ролло» або «Шопард». Останнє ім'я ссилається на швейцарський модний дім Chopard, який і прославив такий дизайн ювелірного ланцюжка.
Панцирне плетіння ланцюжків
Як і в випадку з якірним плетінням, тут з'єднуються одна з одною однакові ланки, але розташовуються вони не перпендикулярно, а в одній площині одна з одною, що досягається за рахунок особливого шліфування. Як правило, ланки мають круглу або злегка витягнуту форму, але завдяки способу шліфування починають нагадувати ромб. Власне, ромб, а саме, подвійний і потрійний, є поширеними різновидами панцирного плетіння. Панцирне саме по собі дещо міцніше якірного, а в подвійному і потрійному виконанні воно стає ще більш міцним. До речі, в даному випадку мова не про паралельне, а про пересічне з'єднання ланок.
Панцирне плетіння теж послужило основою для безлічі різновидів ювелірних ланцюжків. Одне з найвідоміших - «Нонна», або «Мона Ліза», що представляє собою подвійне ромбове плетіння, але тут ланки не одного розміру, а різних - всередині великих перебувають маленькі. Інша знаменитість - «Фігаро», коли чергуються одна з одною ланки різної форми – овальна з круглими. З'єднання може відбуватися з розрахунку 1:1 або 1:2, 1:3, 1:4, 1:5. Таке плетіння набуло славу завдяки французькому модному будинку Cartier, звідки отримало свою другу назву – «Картьє». Також серед фантазійних панцирних плетінь можна назвати «Равлика», «Лав», «Сінгапур», «Корду».
Плетіння ланцюжків «Бісмарк»
Цей вид плетіння, також відомий як «Кайзер» і «Кардинал», має досить складну структуру, яка робить його самим міцним з трьох ключових. Описати його досить важко, відзначимо лише, що створюється воно з безлічі різноспрямованих кілець. Існують ручний і машинний способи з'єднання ланок, при використанні яких виходять досить різні на вигляд вироби. Класичний варіант – з'єднання подвійних ланок, але також існують потрійні і четверні. Більш об'ємні і великі моделі носять також ім'я «Пітон». Різновидами «Бісмарка» ще можна назвати «Арабку», «Струмочок», «Розу», «Лисий хвіст». Останні два можуть мати круглу і прямокутну форму.