Срібло – дуже красивий метал, що привертає увагу своїм холодним, місячним сяйвом. Однак різні фактори навколишнього середовища призводять до того, що місяць затягує хмарами – виріб починає бліднути і темніти. Причина потемніння срібла пов'язана з процесами окислення, які викликаються різними речовинами, і перші на черзі підшкірний жир та людський піт. Шийний ланцюжок значною мірою піддається впливу цих внутрішніх ресурсів організму і часто починає чорніти швидше за інші прикраси. Щоб зберегти його первозданний вигляд якомога довше, слід знімати виріб під час будь-яких активних занять, відвідування лазні або сауни. Але навіть і в такий спосіб уникнути потемніння не вдасться повністю, тому варто взяти на замітку домашні способи очищення срібних ланцюжків.
Вологі методи чистки срібного ланцюжка
Складність чистки ланцюжка полягає в його конструкції – в наявності безлічі з'єднаних одна з одною ланок, які часто мають фігурну форму. Завдання полягає в тому, щоб повністю видалити темний наліт зі всіх ділянок, і для досягнення мети краще використовувати методи вологого чищення. Ось декілька найпоширеніших:
-
в стакан води додати 1 ч. л. нашатирного спирту і 1 ч. л. соди і на 30 хвилин занурити в цей розчин срібну прикрасу;
-
в каструльку покласти лист фольги, налити 150 мл води, додати 1 ч. л. лимонної кислоти, занурити туди ланцюжок і трохи прокип'ятити;
-
зробити відвар картоплі в шкірці або натерти сиру картоплю на тертці і занурити всередину на кілька хвилин срібний виріб;
-
за допомогою зубної щітки начистити виріб зубною пастою/порошком або кашкою з соди;
-
залишити прикрасу на 12 або більше годин на склянці газованої води, що містить кислоту, як Кока-кола або Спрайт.
Якщо потемніння не сильне, можна розглянути більш прості способи: замочити ланцюжок на годину в мильному розчині або просто протерти тканиною, змоченою в оливковій олії, етиловому спирті, горілці.
За допомогою вологих методів темний наліт видаляється зі срібла легше і більш рівномірно, проте їх застосування небажано для прикрас з камінням. В такому випадку краще вдатися до сухих способів, про які розказано нижче.
Сухі методи чистки срібного ланцюжка
У разі застосування способів сухого чищення срібних виробів доведеться докласти трохи більше фізичних зусиль. Ось два найбільш популярних метода:
- на м'яку тканину покласти ланцюжок, насипати зверху соду або подрібнену крейду і загорнути її, потім протягом декількох хвилин натирати м'якими рухами, після чого струсити залишки крихт тканиною;
- якщо ланцюжок має дрібні ланки і з вигляду нагадує гладкий шнурок, його можна очистити простим канцелярським ластиком.
Також для виробів з камінням цілком підійдуть згадані вище вологі методи, які не потребують тривалого занурення в рідину і кип'ятіння.
Методи чистки позолоченого срібного ланцюжка
Якщо мова йде про срібні ланцюжки з позолотою, ніякі способи, які передбачають використання абразивного матеріалу, в тому числі соди і крейди, не підійдуть, оскільки тонке напилення частинок золота може легко стертися. Тут потрібно звернутися до інших методів. Ось вони:
- протерти тканиною, змоченою в етиловому спирті;
- протерти тканиною, змоченою в суміші 1 збитого жовтка і 1 ст. л. жавелевої води (розчин з солей калію і соляної кислоти);
- занурити на 30 хвилин в стакан з пивом;
- занурити на 30 хвилин в 0,5 л мильного розчину з додаванням 3 крапель нашатирного спирту.
А ще для будь-якого срібного ланцюжка в ювелірному магазині завжди можна підібрати спеціальний засіб для чищення.